A Magyarországi Református Egyház Elnökségének állásfoglalása a revideált Károli fordítással kapcsolatban

Hozzászólás írásához be kell jelentkeznie itt

Veritas Kiadó

2012-04-15 - 15:47

Sajnálatosnak tartjuk ezt a határozott és elkülönülő állásfoglalást, amely bizonyos értelemben ellentétesnek tetszik a protestáns hagyományokkal és gondolkozásmóddal. A hivatkozott „revideált Károli fordítást” melyet a Veritas Kiadó jelentetett meg, a Protestáns Média Alapítvány által létrehozott szakbizottság készítette, melyet a Károli Gáspár-díjas Baranyi József vezetett. Az 1996-ban létrehozott alapítvány legfontosabb célkitűzése a Biblia üzenetének terjesztése a modern média teljes eszköztárával a Kárpát-medencében élő, magyar nyelven beszélő emberek számára. Ennek megfelelően, az elektronikus média területén végzett tevékenysége és egyebek mellett, a Biblia tanulmányozásához elengedhetetlenül szükséges alapmunkaként kiadta Baranyi József Konkordancia a Károli Bibliához munkáját, majd 2001-ben a Magyarázatos Károli Bibliát, 2007-ben az újonnan revideált Károli-Biblia Újszövetségét és 2011-ben pedig a teljes Károli-Biblia újonnan revideált szövegét.

Elgondolkodtató, hogy a MRE elnöksége nem ismeri a több mint 4 hónapja megjelent revideált szöveget. Annak ellenére sem, hogy a 10 éven át tartó revíziós munkálatról két alkalommal is cikk jelent meg a Reformátusok Lapjában a munkában részt vevő Szilágyi Ferenc tollából, aki a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának első dékánja volt. 2008-ban pedig az alapítvány revíziós szakbizottságának tudományos munkamódszerét részletesen bemutató előadás is elhangzott a Károli Gáspár Református Egyetemen, és egyéb fórumokon is igyekeztünk hírt adni.

Az újonnan revideált Károli-Bibliaról való legegyszerűbb tájékozódás érdekében ehelyütt is tisztelettel ajánljuk minden érdeklődőnek figyelmébe a www.karolibiblia.hu honlapot, ahol a legfontosabb kérdésekre mindenki választ találhat.

Adminisztrátor

2012-04-13 - 00:03

A Magyarországi Református Egyház a magyar nyelvű Biblia ügyének elkötelezett gondozója a reformáció korától kezdve. Az elmúlt 63 esztendőben először a Biblia Tanács, majd pedig a Magyar Bibliatársulat keretein belül - más egyházakkal együttműködve - végzi a Biblia szövegének gondozását, kiadását és terjesztését.

A teljes hír megtekintése

rss

Napi lelki táplálék

„…ha nekem nem is hinnétek, higgyetek a cselekedeteknek, hogy felismerjétek és tudjátok: az Atya énbennem van, és én az Atyában.” Jn 10,38

Lk 12,41–59

„…a föld és az ég jelenségeit felismeritek, e mostani időt miért nem tudjátok felismerni?” (56). 

tovább

(30) „Az igaz soha meg nem inog, de a bűnösök nem maradnak meg a földön.” (Példabeszédek 10)

– Károli Gáspár fordítása így hangzik: „Az igaz soha meg nem mozdul; de az istentelenek nem lakják a földet.” Az egyik ismerősöm „lecserélte” a feleségét; de a felesége korábban már megcsalta őt. Ismerem mindkettőt, nyughatatlanok, a szemük sem áll jól: egy talicskát nem bíznék rájuk. 

tovább

Lukács 21,5–11 - Perspektívaváltás

Nagy Heródes, aki Jézus születésekor kormányzott, a templomból igazi pompás épületet csinált, amely akkoriban nem csak a zsidók körében váltott ki nagy csodálkozást. 

tovább

2018. március 6.

Okos istentisztelet

„Kérlek azért titeket, testvéreim, az Isten irgalmasságára, hogy okos istentiszteletként szánjátok oda magatokat élő szent Istennek tetsző áldozatul, és ne igazodjatok e világhoz, hanem változzatok meg elmétek megújulásával, hogy megítélhessétek: mi az Isten akarata, mi az, ami jó, ami neki tetsző és tökéletes.” (Róm 12,1-2)

tovább

Tanka János: Tavaszodik

Köszönöm neked ezt a percet,
én Istenem, hogy víg vagyok,
hogy hó olvad a lágy barázdán,
a mogyoró is bomlik sárgán,
s az égből azúr-illatok

felhője csap szívem tavába
s vitorláit ezernyi cél
hajrázó hittel újra bontja;
mint türelmetlen feslő bodza
melegszem napod fényinél,