A Sárospataki Református Hittudományi Egyetem (SRHE) is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek célja az Eperjesi Egyetemen működő, de a közös munkát elősegítő, koordináló kutatóközpont létrehozása. Ezt a szándékot egy megállapodás aláírásával erősítette meg a két egyetem rektora február 26-án Sárospatakon, olvasható az egyetem közösségi oldalán.
Az Interkulturális és Vallási Kérdések Kutatóközpontjának megszervezésében és működtetésében a másik együttműködő partner a komáromi Selye János Egyetem.
Dr. Kónya Péter, az Eperjesi Egyetem rektora az aláírási ceremónián elmondta, hogy az egyetemükkel ápolt több évtizedes jó kapcsolat kínálta a lehetőséget arra, hogy intézményük is bevonják az előkészítő munkába, amely 2024 végén kezdődött el. Kiemelte, hogy az elsősorban a kulturális és vallási sokszínűség tanulmányozásával, a nemzeti és vallási kisebbségek kutatásával, valamint a vallások közötti párbeszéd elemzésével, annak társadalmi fejlődésre gyakorolt hatásaival foglalkozó kutatóközpontban az SRHE részvétele azért is fontos, mert a tudományos munka célterülete pont az a térség, amelynek egyetemünk egy kiemelt oktatási és tudományos szereplője.
Dr. Enghy Sándor, az SRHE rektora úgy fogalmazott: a határon túli magyarság megkeresése mindig hívó szó, ezért az egyetem szívesen csatlakozott az együttműködéshez. Hozzátette: egymás történelmének, kulturális és vallási értékeinek feltárása, tanulmányozása, megismerése közelebb visz a másik megértéséhez, ami előremutató folyamatokat indíthat el.
Az összefogásban részt vevő egyetemek a későbbiekben nemzetközi, valamint szlovákiai és magyarországi pályázatokban is szeretnének közösen részt venni.
Az aláírás okán szervezett rendezvényen az SRHE képviseletében részt vett dr. Rácsok Gabriella oktatási, valamint dr. Nagy Károly Zsolt tudományos rektorhelyettes is.
(Címlapfotó: SRHE Facebook)